Pro investory

Zhodnocení roku 2022 ve Fondu Českých korporátních dluhopisů

 Vážení investoři,

 

rok 2022 byl těžký pro všechny z nás. Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize, vysoká inflace nebo prudce vzrůstající úrokové sazby. Mnoho negativních zpráv, které způsobily bolestivé úpravy cenovek všech aktiv. Investičně se tak jednalo o velmi náročný rok. 

 

Široký akciový index S&P 500 odepsal v loňském roce necelých 20 % své hodnoty, technologické akcie skončily v minusu asi 40 procent. Firemním dluhopisům se v globálním měřítku také nedařilo. Index korporátních dluhopisů investičního stupně odepsal 16,7 %. Prozatímním vítězem na našem trhu byly nemovitostní fondy. Ty totiž na vysoké úrokové sazby reagují s velkým zpožděním, a tak jejich cenové korekce budou viditelně probíhat až tento rok. 

 

Ve fondu došlo k několika událostem, o kterých byste měli vědět. Na začátku roku 2022 došlo k odkupu majetkového podílu ve fondu jedním z jeho zakladatelů, Martinem Dočekalem od spoluzakladatele Ondřeje Záruby. Ten se rozhodl věnovat jiným aktivitám. 

 

Se změnou majetkové struktury souvisí i jemná úprava ve směřování fondu. Původní investiční strategie se zaměřovala spíše na dluhopisy menších firem nebo konkrétních projektů. To se v loňském roce změnilo a poslední akvizice byly dluhopisy etablovaných firem s bilanční sumou v miliardách korun. Ty v této nejisté době považujeme za konzervativnější volbu. 

 

Co se nezměnilo, je fakt, že se jedná o dluhopisy, které jsou připraveny přímo pro potřeby našeho fondu. To znamená, že nesou vyšší výnos, než obdobné dluhopisy na trhu nebo vynikají množstvím mechanismů, které výrazně snižují jejich rizikovost. V řeči čísel: investujeme do méně než 10 % z množství dluhopisů, které jsou nám nabídnuty. Drtivá většina dluhopisů, které se na našem trhu běžně vyskytují, nesplňují naše kvalitativní požadavky. 

 

Co se podařilo velice a potvrzuje správně nastavenou strategii od samého začátku fungování fondu, je jeho dominantní zaměření na firmy, které působí ve stabilních oblastech, jako je energetika a nemovitosti. V případě energetiky, která dnes tvoří nadpoloviční většinu majetku fondu, došlo k prudkému nárůstu cen. Díky tomu se znásobil finanční polštář, který kryje nakoupené a držené dluhopisy. V oblasti nemovitostí pak opět došlo k jemnému přesměrování naší pozornosti, kdy dáváme přednost hotovým a pronajatým nemovitostem před jejich developmentem. Ten dnes považujeme za příliš rizikový. 

 

Celkově hodnotíme loňský rok pozitivně. Investorům jsme doručili plusový výnos ve výši 1.63 % v době, kdy drtivá většina dluhopisových fondů skončila výrazně v minusu. Tento výsledek z fondu FČKD dělá jeden z nejvýkonnějších dluhopisových fondů na našem trhu. 

 

Do konce roku 2023 plánujeme doručit našim investorům zhodnocení kolem 8 %. V případě dílčího snížení základních úrokových sazeb ze strany ČNB pak až 10 %.

 

 

Děkujeme za Vaši důvěru

Martin Dočekal

– Zakladatel fondu

0 %
Výnos fondu za poslední 3 měsíce
0 %
Výnos fondu za r. 2020
0 %
Výnos fondu od založení
Investice

Portfolio fondu

Níže naleznete seznam firem, do nichž fond investuje, včetně dalších povinností, které firma vůči fondu musí plnit

RSBC Holding je česká investiční skupina s téměř 25letou historií a aktivy v hodnotě 8 miliard korun.

Webové stránky společnosti

Dluhopis: Splatnost 5 let / 2027

Výnos pro fond: 10 % p.a.

Povinnosti firmy vůči fondu: Omezení na realitní větev skupiny, hodnota maximálního zadlužení 80 %.

Portfolio fondu

Je založeno na následující logice

  • Stabilní základ – jedná se o dluhopisy silných, stabilních firem, které mají nadprůměrnou výši majetku či zajištění dluhopisů. Takové dluhopisy tvoří většinu portfolia fondu a nabízí nižší výnos, ale vytváří potřebnou stabilitu a bezpečí pro investory.
  • Ověřené dluhopisy – tvoří zhruba třetinu objemu fondu. Jsou to dluhopisy, které jsou na trhu běžně k dispozici, ale splnily přísná kritéria výběru. Tato kritéria jsou tvořena zejména ekonomikou protistrany a ošetřením rizik. Tyto dluhopisy nabízejí ideální poměr rizika a výnosu.
  • Spekulativní pozice – jsou dluhopisy a zápůjčky zpravidla na kratší dobu či firmám a projektům, které řeší nějaký problém. Typově třeba developerský projekt, který potřebuje financování na dobu vyřízení povolení. Tyto instrumenty tvoří minimální část portfolia (do 10 %), avšak vytváří zisk v dvojciferných hodnotách. Díky tomu může fond přinášet nadprůměrné zhodnocení.
0 % p.a.
Očekávaný čistý výnos
0 % TER
Nákladovost
0 roky+
Investiční horizont
0 +
Minimální investice
Co by vás mohlo zajímat

Základní informace o fondu

Název

Fond Českých korporátních dluhopisů SICAV, a.s.

ISIN

CZ0008044385

Minimální investice

1 000 000 Kč

Datum registrace

1. 10. 2019

Typ fondu

Fond pro kvalifikované investory

Co můžete očekávat

Investiční informace

Obhospodařovatel

CODYA investiční společnost, a.s.

Sídlo společnosti

Bělehradská 858/23, Vinohrady, 120 00 Praha 2

Očekávaný čistý výnos

7 - 8 % p.a.

Nákladovost TER

2,5 % (odhad)

Investiční horizont

3 roky

Správa fondu

Ostatní informace

Administrátor

CODYA investiční společnost, a.s.

Depozitář

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Auditor

APOGEO Audit, s.r.o.

Valuační poradce

Grant Thornton Valuations a.s.

Chcete se stát investorem nebo zjistit více informací?
Kontaktujte nás!